Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bathory

27. 11. 2008

 

Obrazek

 

Nejnovější film slovenského režiséra Juraje Jakubiska BATHORY se začal natáčet v zimě roku 2005.

Historický velkofilm v produkci společností Jakubisko film, Film and Music Entertainment (UK) a Eurofilm Studio (HU) je 16. celovečerním dílem Juraje Jakubiska. Ústřední postavou je Erzsébet Báthory – Alžběta Báthoryová, známá jako „krvavá hraběnka“, která léta na svých panstvích vraždila a mučila poddané. Je dokonce uvedena i v Guinnessově knize rekordů jako největší vražedkyně všech dob. Legenda o těchto ukrutnostech ale vznikla až několik let po její smrti.Postupně se v průběhu staletí rozvíjela a Alžbětiny údajné zločiny nabíraly na zrůdnosti. Oficiální dokumenty o její vině nalezeny nebyly. Existují sice zaznamenané výpovědi svědků, ovšem ne přímých a jejich hodnověrnost je zpochybnitelná. Alžběta nikdy nestála před soudem a zemřela bez procesu, uvězněná na Čachtickém hradě.

Jejímu příběhu se v posledních letech začalo věnovat několik historiků, kteří pojetí její osoby coby vraždícího monstra zpochybňují a předkládají na základě historických výzkumů důkazy o tom, že se spíše stala kvůli svému obrovskému majetku obětí spiknutí. Jako osamělá vdova mohla být terčem útoku mnoha lidí, bažících po jejím majetku, v čele s tehdejším palatinem Jurajem Thurzem.


Juraj Jakubisko ve svém filmu nabízí právě tento nový pohled na Alžbětu. Její filmový příběh začíná v době, kdy je jí třicet dva let. Manžel, František Nádasdy, bojuje ve válkách s Turky a ona se sama stará o děti a zároveň o rozsáhlé rodové majetky. Film nemá být dokumentem, ani historicky věrným vyobrazením. Režisér se drží dostupných historických faktů a neprozkoumaná – tzv. „bílá“ místa dějin zaplňuje dle své fantazie. Tak se do příběhu dostává také malíř Caravaggio či Monteverdi, tvůrce první opery.

Do hlavních rolí obsadil režisér mnoho zahraničních i předních českých a slovenských herců. V roli Alžběty uvidíme britskou herečku Annu Friel, jako její manžel František Nádasdy se představí Vincent Regan, Caravaggia ztvárnil Hans Matheson a čtveřici hlavních postav uzavírá Karel Roden jako Juraj Thurzo. V dalších rolích uvidíme ze zahraničních herců i Franka Nera, Tima Preece, z domácích, česko – slovenských se představí Deana Horváthová, Bolek Polívka, Marek Vašut, Jiří Mádl, Lucie Vondráčková, Andrej Hryc, Monika Hilmerová, Marek Majeský a mnozí další.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

www.todohouse.blog.cz

(Todohouse, 21. 2. 2009 13:23)

Znám jednoho kamaráda, který tam hraje nějakou strašně malou roli, sama nevím jakou, ale myslím si, že nějakého starce, podle toho, co říkal! Ještě jsem ten film neviděla, ale určitě ho někdy ráda zhlédnu.....:-)

Bathory

(Prue tvé sb, 27. 11. 2008 18:14)

To je moc pěkný film